Najczęściej odwiedzaną podstroną jest Kokpit, czyli strona główna panelu WordPress, którą widzimy po każdym zalogowaniu. W tym poradniku opowiem jak się zalogować do panelu administracyjnego WordPress oraz opiszę wszystkie opcje i funkcje znajdujące się po zalogowaniu do Twojej strony WordPress. Z tego wpisu dowiesz się także jak dodawać i edytować menu widoczne na Twojej stronie.

Panel administracyjny WordPress krok po kroku

  1. Jak zalogować się do WordPressa?
  2. Kokpit, czyli panel użytkownika
  3. Panel administracyjny WordPress
  4. Menu główne
  5. Jak edytować menu w WordPressie
Logowanie WordPress

Jak zalogować się do WordPressa

Aby zalogować się do panelu WordPressa, należy wpisać w wyszukiwarkę https://twojawitryna.pl/wp-admin. Zostanie wtedy wyświetlone okno logowania, gdzie wpisując nazwę użytkownika i hasło zalogujesz się do kokpitu. Jeżeli nie pamiętasz lub zgubiłeś hasło, możesz je zresetować, klikając w link Nie pamiętam hasła.

Panel administracyjny WordPress

Kokpit, czyli panel użytkownika

Po każdym zalogowaniu pierwszą stroną jaką widzimy jest Kokpit, czyli strona główna panelu administracyjnego. Są tam umieszczone widgety, które wyświetlają treści i statystyki strony. Możesz je włączać, wyłączać oraz zmieniać ich położenie przy pomocy menu Opcje ekranu.

WordPress ma sześć domyślnych widgetów:

  • Powitanie – zawiera odnośniki do najważniejszych sekcji panelu administracyjnego oraz oficjalnej dokumentacji WordPressa. Podpowiada także pierwsze kroki, które powinieneś wykonać po instalacji WordPressa.
  • Szybki szkic – widget pozwalający na stworzenie nowego szkicu wpisu.
  • Stan witryny – pokazuje krytyczne informacje na temat konfiguracji WordPressa i innych elementów, które wymagają Twojej uwagi.
  • W skrócie – podsumowanie treści znajdujących się na naszej stronie (liczba wpisów, stron i komentarzy itp.) oraz aktywny motyw.
  • Aktywność – ostatnio opublikowane wpisy oraz lista najnowszych komentarzy.
  • Wydarzenia i nowości – wpisy z kilkunastu anglojęzycznych blogów poświęconych WordPressowi, a także z oficjalnego bloga, oraz nadchodzące wydarzenia związane ze światem WordPressa.

Panel administracyjny WordPress

Panel administracyjny WordPress zawiera kilka stałych elementów, które znacznie ułatwiają i przyspieszają prace na stronie.

Pasek Narzędzi WordPress

Pasek narzędzi

  • Ikona domu z nazwą strony – przenosi na stronę główną, gdzie możesz zobaczyć, jak Twoja strona WordPress będzie się wyświetlała użytkownikom.
  • Aktualizacje – ilość dostępnych aktualizacji wtyczek czy motywu.
  • Komentarze – skrót do sekcji komentarzy.
  • Dodaj – szybkie dodawanie np. Wpisu, Strony czy pliku do Biblioteki mediów.
  • Zobacz wpis/stronę – opcja widoczna jedynie, gdy jesteś w trakcie edycji Wpisy lub Strony, pozwala podejrzeć wprowadzone zmiany.
Opcje ekranu WordPress

Opcje ekranu

Rozwijana zakładka pozwalająca dostosować wyświetlanie modułów w kokpicie. Znajdują się na niej wszystkie elementy, które mogą być wyświetlane na aktualnie otwartej zakładce panelu. W zależności od zakładki będą tam widoczne inne moduły, np. w Kokpicie – wszystkie dostępne widgety, w zakładce Wpisy – wszystkie możliwe do włączenia kolumny, a podczas edycji Menu znajdziesz tam typy elementów do dodania w menu (np. z kategorie, tagi czy bezpośrednie odnośniki).

Pomoc WordPress

Pomoc

Zakładka zawierająca pomocne materiały. Nie jest ona zbyt rozbudowana, ale dla początkujących użytkowników zawarte w niej wskazówki mogą okazać się przydatne.

Menu główne WordPress

Menu główne

Menu główne to pionowy panel po lewej stronie ekranu. Znajdują się tam zakładki, które przenoszą do odpowiednich zakładek umożliwiających edycję WordPressa:

  • Kokpit – zawiera najważniejsze informacje o Twoim WordPressie i dostępnych aktualizacjach.
  • Wpisy – zakładka, gdzie zarządzasz wszystkimi wpisami, możesz tworzyć nowe oraz dodawać do nich Kategorie czy Tagi.
  • Media – miejsce przechowywania wszystkich dodanych zdjęć i plików. Możliwa jest także edycja tych już wgranych.
  • Strony – pozwala dodawać i przeglądać podstrony.
  • Komentarze – tu widoczne są wszystkie komentarze z Twojej strony oraz opcje ich moderacji.
  • Wygląd – miejsce zarządzania Motywami, Widgetami oraz Menu. Panel Dostosuj pozwala na personalizację oraz zmianę wyglądu strony zgodnie z możliwościami motywu.
  • Wtyczki – zakładka pozwalająca poszerzyć funkcjonalność WordPressa. Dodawaj nowe wtyczki, wyszukując je w repozytorium WordPressa lub przesyłaj pliki wtyczki bezpośrednio z komputera.
  • Użytkownicy – zakładka, w której możesz tworzyć lub edytować konta użytkowników.
  • Narzędzia – sekcja, która pozwala na eksport i import treści na stronę.
  • Ustawienia – wszystkie najważniejsze ustawienia WordPressa. Zmienisz tu tytuł i opis bloga oraz język panelu. Czytanie to ustawienia strony głównej strony i stron bloga, Dyskusja odpowiada za konfigurację komentarzy, a Bezpośrednie odnośniki zarządzają formą i wyglądem adresów w przeglądarce.

Jak edytować menu w WordPressie

Gdy już mamy stworzone strony, kategorie lub wpisy – czyli to co chcemy, aby pojawiło się w menu naszej strony. Następnie w panelu administracyjnym WordPress przechodzimy do zakładki Wygląd a w niej do sekcji Menu.

Budowa nowego menu WordPress

Nowe menu tworzy się za pomocą opcji Utwórz nowe menu. Wpisujemy unikalną nazwę menu i zapisujemy przyciskiem Utwórz menu.

W lewej kolumnie znajdują się wszystkie elementy, które możemy dodać do menu: strony, wpisy kategorie, odnośniki itp. To jakie elementy będą dostępne, zależy od szablonu czy wtyczek jakie obecnie mamy zainstalowane. Interesujące nas elementy wybieramy poprzez zaznaczenie checkboxa, a następnie guzika Dodaj do menu.

Można zbudować kilka różnych spersonalizowanych nawigacji, wyświetlanych w różnych miejscach strony czy sklepu. Kolejność elementów w menu zmieniamy na zasadzie przeciągania i upuszczania tworząc odpowiednią hierarchię elementów. Po dodaniu elementu do menu, można edytować jego Etykietę nawigacji, Atrybut tytułu czy dodać dodatkową klasę CSS. Jeżeli chcemy usunąć dany element trzeba klikać w niego i kliknąć Usuń. Na koniec zapisujemy nasze nowe menu.

Edycja istniejącego menu

Gdy chcemy edytować wcześniej stworzone menu, wybieramy interesujące nas menu z rozwijanej listy: „Wybierz menu do edycji”. Następnie postępujemy podobnie jak przy tworzeniu nowego menu. Po wprowadzeniu wszystkich zmian zapisujemy je.

4.9/5 - (17 głosów)