Co to jest motyw WordPress?

Wygląd strony WordPress jest w dużym stopniu zależny od motywu WordPress. Szablon dba o prawidłowe wyświetlanie się treści. Wykorzystywanie motywów WordPress pozwala na podążanie za panującymi trendami w projektowaniu stron internetowych i ułatwia dodawanie nowych treści. Domyślnie, po instalacji WordPressa, mamy do dyspozycji kilka podstawowych motywów. Aby przejść do galerii zainstalowanych motywów, wybierz Wygląd > Motywy na pasku administracyjnym WordPressa.

Gotowe darmowe motywy WordPress ograniczają zmiany w strukturze strony. Szablony ograniczają nas do zmian zdjęć, tekstów i opcji dostarczonych przez szablon. Ingerencja w strukturę strony (np. zmiany położenia menu, itd). mogą być nie do wdrożenia.

Jak zainstalować motyw WordPress?

Jeśli żaden z domyślnych motywów Ci nie odpowiada, możesz zainstalować inny wybrany przez siebie. Aby dodać nowy motyw, kliknij przycisk Dodaj znajdujący się obok tytułu strony. Zostanie otwarta wyszukiwarka darmowych motywów WordPress. Dostępne są tam filtry ułatwiające znalezienie odpowiedniego szablonu. Każdy z nich posiada opis oraz demo prezentujące wygląd i działanie strony z danym szablonem. Motywy możesz także znaleźć na stronie WordPress.org. Możesz sortować listę według Wyróżnionych, Popularnych, Ostatnio modyfikowanych i Ulubionych motywów.

Jeśli posiadasz pobrane pliki motywu, możesz je wgrać używając przycisku Wyślij motyw na serwer, dostępnego na stronie pokazującej wszystkie motywy.

Po zainstalowaniu motywu konieczne jest jego aktywowanie. Aby aktywować wybrany motyw WordPress, wybierz jeden z nich, a następnie kliknij przycisk Włącz.

Konfiguracja szablonu WordPress

Po zainstalowaniu i aktywowaniu szablonu, przyszedł czas na jego konfigurację i dostosowanie do własnych potrzeb. Większość darmowych motywów swoje opcje ma w sekcji Wygląd > Dostosuj. Po wejściu w tą zakładkę, w lewej części okna, znajdziesz zestaw opcji i ustawień, których zmianę obsługuje Twój motyw WordPress. Wprowadzanie zmian i personalizacji jest bardzo intuicyjne, pamiętaj tylko, żeby zapisać zmiany używając niebieskiego przycisku Opublikuj. Kiedy przejdziesz na stronę główną, powinieneś zobaczyć ją już w nowej odsłonie.

Część z motywów posiada swój własny panel ustawień zwany Theme Options. Działa on podobnie co konfiguracja w oknie Dostosuj, zawierając wszystkie dostępne style i opcje do zmiany. Po zmianach wystarczy zapisać i cieszyć się nowym wyglądem strony czy sklepu WordPress.

Potrzebujesz wsparcia?

Masz pomysł na projekt? Potrzebujesz pomocy? Jestem otwarty na współpracę, chętnie zajmę się Twoją stroną lub sklepem WordPress. Napisz do mnie i razem znajdźmy rozwiązanie!

Wyślij wiadomość

Darmowe szablony WordPress

W przypadku wybrania darmowego szablonu WordPress będzie to motyw całkowicie bezpłatny, albo taki, posiadający ograniczoną funkcjonalność, która może zostać odblokowana po zakupie wersji płatnej. Bez względu na to, takie szablony pozwalają zbudować podstawową stronę WordPress bez dodatkowych kosztów i krótkim czasie.

Darmowe szablony WordPress są doskonałą alternatywą dla początkujących firm lub blogerów. Na ich niekorzyść przemawia brak lub ograniczony support producenta, uboga ilość funkcji, sposób zarządzania szablonem, brak dodatkowych wtyczek, czy też powolny rozwój szablonu. Na korzyść – cena i dostępność, a nie rzadko także prostota. A więc gdzie szukać darmowe szablony WordPress?

Płatne motywy WordPress

Pomimo wielu świetnych motywów dostępnych w darmowym repozytorium WordPressa, jest także opcja zakupu płatnego motywu WordPress wraz z pewnością wsparcia technicznego. Niektóre z nich mogą wymagać płatności za dostęp, inne są stronami bazującymi na członkostwie albo udostępniają motywy za darmo, ale pobierają opłaty za wsparcie techniczne. Za każdym z nich stoją ludzie którzy wspierają oprogramowanie Open Source, WordPressa i jego licencję GPL. Płatne motywy charakteryzują się większą swobodą edycji i większym wyborem gotowych styli dla treści i elementów strony WordPress. Dzięki temu w łatwy sposób możesz dostosować stronę do własnych potrzeb i wymagań. Taki motyw jest częściej aktualizowany przez co szybciej dostaje wsparcie dla najnowszych wersji wtyczek i WordPressa. Regularne aktualizacje systemu WordPress oraz jego wtyczek pomaga w zachowaniu bezpieczeństwa.

Najlepszą stroną do znalezienia odpowiedniego motywu jest Theme Forest. Posiada ona w swojej bibliotece ponad 50 000 motywów i szablonów WordPress. Koszt zakupu motywu WordPress wraz z rocznym wsparciem technicznym to około 50-70 USD (około 230 zł).

4.7/5 - (4 głosy)